top of page

Want to get in touch? We'd love to hear from you. Here's how you can reach us...

Quick Links:

Contact Us

Thanks for submitting!

Education Admin

Michael Isaac

LED Director

Christie Caplin Isaac

Post-Secondary Manager

Vicky Leblanc

Student Service Coordinator

Hilary Barnaby

Technical Writer / Editor

Milaine Mercier-Pitre

Graphic Designer

Amy Chamberlin

Interim LED Associate Director

G Marie Larocque

Administrative Assistant Post-Secondary Manager

Chris Metallic

Education Service Manager

Charlene Ritchie

Administrative Clerk

Jacob Gale

Treaty Education Lead

Beverly Basque Martin

LED Executive Assistant

Melissa Drapeau

PS Program Officer In-Community

George Arsenault

Outdoor Maintenance Manager

Tabitha Brisk

Receptionist

Marilyn Jacques

Tready Education Coordinator - Elementary

Treaty Education

Jacob Gale

Treaty Education Lead

Marilyn Jacques

Tready Education Coordinator - Elementary

Listuguj Mi'gmaq Development Centre

Jennifer LaBillois-Metallic

Director

Dianna Barnaby-Nason

Career & Employment Counsellor

Casey Metallic

Post-Secondary Career & Support Counselor

Ashley Barnaby

Professional Training Coordinator

Nicholas Caissy

PES Workshop Facilitator - Employment Supports Counselor

Myrna Isaac

Career & Employment Counsellor

Ruth Barnaby

Receptionist

Sophie Delaney

PES Community Services Worker

Brian Martin

Custodian

N/A

Adult Mi'gmaq Immersion

Jessica Metallic

Teacher

Bryden Mitchell

Teacher Assistant

Maddie Metallic

Lead Instructor/Coordinator

Alaqsite'w Gitpu School

Jeff Grass

Principal

Lise Moffat

Special Education Coordinator

Jarrett Francis

Mi'gmaq Immersion Principal

Erin Arsenault

Receptionist

Alice Moffat

Office Manager

Susie Isaac

Attendance / ASM

Teachers

K4 - K5

Joanna Gray

K4 English

Leha Jacques

K5 English

Joyce Germain

K5 Nipugtugewei Kindergarten

Theresa Mitchell

K4 Mi'gmaq 

Sarah Vicaire

K5 English Co-Teacher

Sarah Arsenault

K4 Mi'gmaq

Brenda Germain

K5 Nipugtugewei Kindergarten

Elementary Teachers

Naomi Marchand

Grade 1A English

Dolly Barnaby

Grade 1A Mi'gmaq Co-teacher

Crystal Dedam

Grade 2 Mi'gmaq

Carole Pelletier

Grade 3 French

Corey Metallic

Grade 4 English Co-Teacher

Jennifer Wilmot

Grade 1B English

Tanya Wysote

Grade 1B Mi'gmaq

Kristie Methot

Grade 2 English

Karen Martin

Grade 3/4 Mi'gmaq

Louise Vicaire

Grade 4 French

Nicole Metallic-Ward

Grade 1A Mi'gmaq

Christine Jerome

Grade 1B Mi'gmaq Co-Teacher

Cassondra Barnaby

Grade 3 English

Patsy Mallaley

Grade 4 English

Middle School Teachers

Carley Wysote

Grade 5 English

Lorrie Harquail

Grade 7 English

JD Touchie

Grade 8 English

Jean Isaac

Grade 6 English

James Simon

Grade 7 English Co-Teacher

Tammy Williamson

Grade 8 French

Mandy Belliveau

Grade 5/6 French

Trisha Caplin

Grade 7 French

Education Assistant (EA)

Shera Wysote

K4 English

Alicia Isaac

K4 English

Tanisha Hewitt

K5 English

Mona Vicaire

Grade 1B Mi'gmaq

Paul Jacques

Grade 2 Mi'gmaq 

Jessie Riley

Grade 2 English

Estrella Borejo

Grade 3 English

Denise Isaac

Grade 4 Mi'gmaq 

Nick Barnaby 

Grade 7 English

N/A

Braelyn Cyr

Grade 8 FI

Sheila Barnaby

K4 Mi'gmaq

Brennie Barnaby

K5 Mi'gmaq - Experiential

Lana Moore

K5 English

Christine Desjardins

Grade 1A English

Diamond Brisk

Grade 2 English

N/A

Miranda Goodfellow

Grade 3 English

Shelly Condo

Grade 4 English

Natacha McGrath

Grade 4 English

N/A

Amanda Pelletier

Grade 7 English

Karla Condo

Grade 8 English 

Carol Barnaby

K4 English

Katelyn Simonson

K5 Mi'gmaq

N/A

Shana Isaac

K5 English

Darla Caplin

Grade 1A English

Justine Jacques

Grade 2 English

Crystal Moffat

Grade 1A Mi'gmaq

Pernell Wysote

Grade 4 - Male Mentor Mi'gmaq 

Duane Isaac

Grade 6 English

Jason Harquail

Grade 8 English

Special Education

Lise Moffat

Special Education Coordinator

Mariah Metallic

Methods & Resource Mi'gmaq Immersion

Tammy Isaac

School Social Worker

Leah Metallic

Behavioural Intervention

Cara Cyr

Methods & Resource K-4 - 4

Anita Basque

Guidance Counsellor

Chris Wysote

ASSW

Justin McRae

Methods & Resource Grade 5- 8

Dawn Basque

Guidance Assistant

Hayden Metallic

Male Mentor

Specialists

Audrey Wilmot

ELA

Jennifer Morrison

Physical Education

Jonathan Barnaby

Outdoor Education Coordinator

Michael Barnaby

Horticulture

Mabel Metallic

Mi'gmaq Core K4-4

Sulian Shore

IT Support (LMG)

Patrick Wilmot

Treaty Ed. Experiential Learning

Claudia Gray

Culture 

Tyler Gedeon

Physical Education Co-Teacher

Travis Barnaby

Outdoor Education Assistant

George Martin

Male Mentor/Safety

Ryan Parker

STEAM

Thelma Martin

Float Supply Teacher

Audrey Mitchell

Culture 

Carole Arsenault

FSL

Shannon Barnaby

Librarian

Keetha Metallic

Mi'gmaq Core Grades 5-8

Doug Pictou

Performing Arts Teacher

Jeanette Henry

Treaty Education Coordinator